The cost of \(2\) pens and \(l\) of pencil box on a day was found to be \(Rs.160\). After a month, the cost of \(4\) pens and \(2\) pencil box is \(Rs 300\). Represent the situation algebraically and geometrically.
 
Algebraic representation: