Neeraj and Hrithik went to a nearby pizza shop for lunch. The shop had a unique method for the price allotment of pizza every day. The price of each pizza they prepare on a specific day is equal to 4 more than thrice the total number of pizzas they produced on that day. The total cost of production on that day was 644 rupees.
1. The quadratic equation for the given situation is:
2. Find the number of pizzas produced.
3. Find the cost of each pizza.
4. The general form of the quadratic equation:
5. If the nature of roots are real and equal, then:
Reference:
Photo by Adam Gonzales on Unsplash